System Whistleblowing

Jeżeli chcesz wspierać nasze dążenia do działania w sposób rzetelny, zgodny z przepisami prawa, przejrzysty i zorientowany na klienta, a posiadasz informacje o jakichkolwiek nieprawidłowościach związanych z naszą działalnością – poinformuj nas o tym poprzez system Whistleblowing.

 

Zgłoszenia wewnętrzne

Europa Millenium Financial Services sp. z o.o. (dalej: EMFS) kieruje się w swojej działalności wysokimi standardami wynikającymi z przepisów prawa, regulacji wewnętrznych oraz norm etycznych. „Procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych” określa tryb dokonywania zgłoszeń naruszeń, zasady ich weryfikacji i podejmowania działań naprawczych, a także ochrony zgłaszającego przed działaniami odwetowymi. Umożliwiamy każdej osobie, w ocenie której doszło lub dochodzi do nieprawidłowości, zgłoszenie tego faktu w następujący sposób:

  • wysłanie pisemnej informacji na adres siedziby spółki, z rekomendowanym dopiskiem „whistleblowing – poufne” lub „naruszenia – poufne”,
  • dokonanie zgłoszenia za pośrednictwem adresu poczty elektronicznej e-mail: whistleblowing@emfs.pl
 Zgłoszenia mogą być dokonywane imiennie lub anonimowo. EMFS zapewnia zgłaszającemu ochronę przed działaniami o charakterze represyjnym, dyskryminacją lub innymi rodzajami działań odwetowych. Informacje wysłane drogą pocztową na adres siedziby spółki z rekomendowanym dopiskiem „whistleblowing – poufne” lub „naruszenia – poufne” podlegają odrębnemu postępowaniu z zachowaniem prawa do poufności z wyłącznym dostępem jedynie przez upoważnione osoby. Po otrzymaniu zgłoszenia przetwarzamy dane osobowe w zakresie niezbędnym do przyjęcia zgłoszenia lub podjęcia ewentualnego działania następczego. 

Zgłoszenia zewnętrzne

Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów przewiduje również możliwość zgłoszeń zewnętrznych, to jest przekazania informacji o uzasadnionych podejrzeniach dotyczących zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa:

  • do Rzecznika Praw Obywatelskich,
  • do organu publicznego,
  • w stosownych przypadkach – do instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej. 

Dla dokonania zgłoszenia zewnętrznego nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie wewnętrzne. Zgłoszenie zewnętrzne może być dokonane ustnie lub pisemnie. 

Zgłoszenie zewnętrzne w formie dokumentowej może być dokonane: 

  • w postaci papierowej – na adres do korespondencji wskazany przez Rzecznika Praw Obywatelskich lub organ publiczny przyjmujący zgłoszenie,
  • w postaci elektronicznej – na adres poczty elektronicznej lub adres elektronicznej skrzynki podawczej, lub adres do doręczeń elektronicznych, wskazane przez Rzecznika Praw Obywatelskich lub organ publiczny przyjmujący zgłoszenie, lub za pośrednictwem przeznaczonego do tego formularza internetowego lub aplikacji wskazanej przez organ publiczny jako aplikacja właściwa do dokonywania zgłoszeń w postaci elektronicznej.

 Szczegółowe zasady dokonywania zgłoszeń zewnętrznych zostały określone w ustawie o ochronie sygnalistów.